Haber

ABD, Nijer’in eski Devlet Başkanı Bazum için endişeli: Yiyecek tükeniyor

Washington yönetimi, Nijer’de askeri darbe sonucu görevinden alınan ülkenin eski Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’dan duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Cunta yönetimi devraldığında Bazum’un ülkedeki rolü devre dışı kaldı.

Söz konusu isim, 26 Temmuz darbesinden bu yana eşi ve oğluyla birlikte başkent Niamey’deki başkanlık sarayında saklanıyor.

istifa etmeyi reddediyor

Darbeden bu yana kamuoyunun karşısına çıkmayan Bazum’a yakın kaynaklar, eski liderin istifa etmeyi reddettiğini söylüyor.

Yiyecekleri tehlikede

Muhammed Bazum’un partisinden yapılan açıklamada, Bazum’un kendisinin ve ailesinin yiyeceklerinin bittiği belirtildi.

63 yaşında politikacı “Gittikçe zorlaşan koşullarda yaşamak” aktarıldı. Bunun üzerine ABD, devrilen lider için endişelendiğini açıkladı.

Blinken: Güvenlikleri her şeyden önemli

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Salı günü Bazum ile son diplomatik çabalar hakkında konuştuğunu ve Blinken’in “Başkan Bazum ve ailesinin emniyet ve güvenliğinin her şeyden önemli olduğunu vurguladı”söylenmiş.

Konuyla ilgili isimsiz bir danışmana göre Bazum ve ailesi elektriksiz yaşıyor. Yiyeceklerinden geriye kalan tek şey pirinç ve konserve yiyeceklerdi.

Şimdilik ‘sağlık’

Nijer’in eski Cumhurbaşkanı’nın sağlık durumunun “şimdilik” iyi olduğu kaydedildi.

Muhammed Bazum’un partisi, Cumhurbaşkanı’nın yaşam koşullarını teyit eden bir açıklama yaparken, ailesinin de su sıkıntısı çektiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu